fbpx

Jak naplánovat svatební focení

Plánování svatby může být velmi náročný proces. V tomto článku se Vám pokusím zjednodušit alespoň jednu část harmonogramu – svatební focení.

Pro jednoduchost si toto téma rozdělíme na tři (navzájem velmi propojené) části.

Kdy se fotit

Čas focení je potřeba plánovat tak, aby poskytnul co nejlepší světlo na focení. Možná už jste někde slyšeli, že takové světlo je při západu slunce. Pojďme si ukázat proč.

Při fotografování je světlo ta nejdůležitější veličina (kromě vás dvou 😉 ). A během tzv. zlaté hodiny (ta začíná zhruba 45 minut před tím než zapadne slunce) je úplně nejlepší. Mohli byste namítnout, že rozdíl ve světle pozná jen fotograf a že to není zas tak důležité, ale opak je pravdou. Podívejte se na následující fotografie pro porovnání.

1/ Ostré stíny v poledne

Žena s dítetem na svatbě v ostrém poledním slunci

Když je slunce vysoko na obzoru, vytváří se na fotografiích ostré stíny (ty jsou nejvýraznější v poledne). Nejvíce zřejmé jsou stíny pod očima a pod nosem, které můžou pokazit celou fotku. Slunce navíc svítí příliš silně, takže často ani není příjemné se fotit. Tento čas na svatební focení není ideální.

2/ Syté barvy při západu slunce

Ženich a nevěsta se fotí ve světle západu slunce, nejlepší čas na svatební focení

Čím je slunce níž, tím delší dráhu musí světlo atmosférou urazit a není tak silné a ostré. Během západu slunce díky tomu nejsou tak výrazné stíny, vynikne barva pleti a vše je hezky zbarveno zlatým světlem.

3/ Slunce těsně nad obzorem

Nejlepší čas na svatební focení novomanželů u venkovské stodoly se zapadajícím sluncem za zády

Těsně než slunce celé zapadne, nastane jedinečná šance vytvořit fotky, které budou ozdobou svatebního fotoalba. Fotograf může použít slunce nízko nad obzorem a vytvořit romantické svatební fotografie jako ze snu.

Jak zjistit na kdy focení plánovat

Čas západu slunce se v průběhu roku mění, ale každý dobrý fotograf Vám s tímto poradí a pomůže vymyslet správný harmonogram.

Pokud byste si chtěli nejlepší čas na svatební focení zjišťovat sami, doporučuji si stáhnout aplikaci Golden hour. Ta Vám nejen stanoví kdy bude zlatá hodina, ale taky na mapě ukáže, kde bude slunce zapadat (i to se v průběhu roku mění).

Jak vybrat místo svatebního focení

Výběr místa záleží v prvé řadě na Vašich prioritách. Rádi se fotíte a nevadí Vám strávit focením hodinu a půl na nějakém cool místě? Nebo se po deseti minutách radši vrátíte za hosty? Ani jedna z variant není špatně. Každý pár je jiný a proto si nenechte nic nutit. Naplánujte si svatební focení podle sebe.

Z mého zaujatého pohledu Vám ale dám jeden tip:

Foťte se v místě svatby nebo blízkém okolí. Fotografie mají být o Vás, ne jenom o cool lokaci. I když jsou taková místa hezká, strávit cestováním hodinu, jen pro výhled na fotce za to nemusí stát. Pokud máte svatbu ve centru města, foťte se tam. Pokud na statku u lesa, stačí přijít na kraj lesa. Ušetříte čas a fotky budou hezky zapadat do celé svatební galerie.

A teď k více objektivním radám 😀 .

Důležitý faktor výběru místa je samozřejmě i světlo. Proto je potřeba rozlišit focení ve vnitřních a venkovních prostorách.

Focení vevnitř

Vnitřní focení má dvě strany mince. Světlo vevnitř je více konstantní a focení není tak příliš závislé na volbě času.
To znamená, že může proběhnout klidně v poledne.

Má to však i svá úskalí. Vevnitř většinou není dost přirozeného světla a to promítne i na fotkách. Svícení umělým osvětlením bohužel není většinou hezké, je tedy nutné spoléhat na přirozené světlo. Fotit vevnitř tedy doporučuji pouze pokud je v prostoru dost oken a tedy i světla.

Focení venku

Focení portrétů venku je výrazně náchylnější na světelnou situaci. Pokud fotíme během západu slunce, je několik věcí které musíme brát v potaz. Důležité je si zjistit, kde bude slunce zapadat (pamatujete si appku Golden hour?).

Na základě toho si můžeme odvodit, jestli je naše vybrané místo pro svatební focení skutečně vhodné. Často se totiž stává,
že se mezi naše místo a západ slunce dostane kopec, budova nebo i vysoké stromy které je zastíní. Ze západu slunce tak nemusí být nic nebo může být výrazně zkrácený.

Ukážu Vám to na následujícím příkladu. Představte si, že máte svatbu na Pálavě a plánujete svatební focení na vinicích
u Pavlova. Zatím to zní skvěle. Když se ale podíváte, kde zapadá slunce, zjistíte, že v době západu je schované za kopcem Děvín a zlatá hodina by Vás na tomto místě minula.

Mapy ukazující západ slunce pro naplánování svatebního focení

Pokud se Vám to zdá složité, nezoufejte 😀 každý dobrý fotograf Vám s místem na focení poradí.

Kde se fotit mimo západ slunce?

Kde se fotit, pokud nemáte čas na celé portrétní focení v době západu slunce? Během dne je slunce příliš silné a vytváří nehezké stíny na očích, dá se to ale vyřešit. Když si najdete místo, kde je stín (nejčastěji někde pod stromy), můžete se fotit téměř kdykoliv v průběhu dne. Stín odstraní ostré světlo a vy tak budete mít hezké fotky klidně v době poledne.

Ženich a nevěsta pod stromy, nejlepší místo na svatební focení v poledne
Focení v poledne ve stínu stromů

I když se budete fotit v průběhu dne, doporučuji věnovat alespoň pět minut focení během zlaté hodiny. Stačí při západu slunce vyběhnout kousek od místa, kde máte svatební oslavu a udělat několik fotek. Tyto fotky většinou bývají
ty nejhezčí z celé svatby.

Svatební focení ženicha s nevěstou během západu slunce, nejlepší čas na svatební focení
Focení během západu slunce

Jak dlouho trvá svatební focení

Svatebčané mívají zažitou představu, že je nutné se fotit minimálně dvě hodiny a fotografové je v tom často podporují. Já s tím ale nesouhlasím. Když necháte své hosty čekat přes dvě hodiny, než se vrátíte, moc si to užívat nebudou. Navíc takový čas ani není nutný. Hezké fotky se dají vytvořit klidně za 15 minut. Takže i s cestou na blízké hezké místo jste nejpozději do hodiny zpět.

Shrnutí

Teď už víte na co si dát pozor, když vymýšlíte svatební focení. Moje rada na závěr zní: nepřežeňte to s tím plánováním. Hezké fotky a zážitky často vznikají spontánním rozhodnutím. Fotky nejsou jen o místě a světle, ale hlavně o Vás.

Pokud se chcete dozvědět víc o plánování svatby, můžete se podívat na další články nebo mi napište a já Vám rád poradím.

další

Svatba na statku, Orlické hory