Výběr těch nejlepších svatebních míst na Moravě. Jako fotograf se na různá svatební místa dostávám velmi často a dal jsem dohromady seznam založený na mých zkušenostech s konkrétními místy a na doporučeních od mých kolegů.

Obsah – místa pro svatbu na Moravě

Mimochodem, sepsal jsem i seznam nejlepších svatebních míst v Čechách a na Vysočině a také v Moravskoslezském kraji a Beskydech.

Svatební místa Jižní Morava

Kocanda Kravsko

Pokud máte rádi industriální styl, Kocandu Kravsko si zamilujete. Původně zájezdní hostinec, rozšířený o průmyslový areál má naprosto jedinečný vzhled a atmosféru, která snoubí původní středověké a industriální prvky. Skvělý servis a catering, který provozovatelé poskytují je třešničkou na dortu (zařídí vám vše kromě oddávajícího).

Není divu, že je Kocanda jedno z nejoblíbenějších svatebních míst na Jižní Moravě.

Kocanda nabízí dva prostory pro Vaši svatbu – barokní sál s maximální kapacitou 100 svatebních hostů a industriální sál, který pojme i 120 osob. Ubytovací prostory jsou dostatečné i pro ty největší svatby, Kocanda pojme přes 180 ubytovaných hostů.

Kocandu Kravsko najdete na Jižní Moravě u malé vesnice Kravsko, kousek od Znojma.

Inspirujte se svatbou Romana a Jany, kterou najdete zde.

Webové stránky: https://www.kocandakravsko.cz/

Stodola Suška

Svatební stodoly jsou v posledních letech velmi populární a rostou po jako houby po dešti. Tato se ale svým vzhledem a atmosférou naprosto vymyká.

Stodola je zrekonstruována v industriálním duchu, s velikými okny, odhalenými cihlovými zdmi a vysokým dřevěným krovem. Stodola Suška je zaslouženě nejvíce populárním místem pro svatbu na Jižní Moravě.

Co se týče zařizování svatby, zajistí vám vše kromě oddávajícího. V areálu stodoly je prostor i pro svatební obřad. Kapacita pro obřad a hostinu je přes 140 hostů.

Stodolu Suška provozuje stejný tým jako Kocandu Kravsko, která leží o 2 km vedle a ubytování je tak zařízeno tam (tedy kapacita přes 180 ubytovaných hostů). Pokud hledáte svatební místo u Znojma, jsou tyto dva areály ideální volbou.

Webové stránky: https://www.stodola-suska.cz/

Vinařství Obelisk

Ke svatbě na Jižní Moravě víno tak nějak patří. A ve Vinařství Obelisk je to kombinace naprosto dokonalá. Vinařství je postaveno v moderním, elegantním stylu a je dokonale zasazeno do krajiny uprostřed vinic. V podzemním patře se ukrývá vinařský provoz a nad ním najdete prosklené prostory vinařství, s výhledem do okolních vinic.

Vinařství Obelisk pojme až 150 osob a nabízí 4 dvojlůžkové pokoje. Samozřejmě nabízí i degustace a občerstvení na míru. Vinařství také disponuje vlastním svatebním koordinátorem, takže vám pomohou s výběrem všech dalších svatebních služeb.

Vinařství Obelisk se nachází na kraji obce Valtice na Jižní Moravě, kousek od nádherné Kolonády na Reistně a Pálavy, takže o krásná místa na svatební focení nouzi mít nebudete.

Webové stránky: https://www.vinarstviobelisk.cz/

svatba jižní morava vinařství obelisk
Fotografie Vinařství Obelisk od mého kolegy a kamaráda Matouše Coufala

Sklep Na Vyhlídce

Tak trochu jiný vinný sklípek. Tyčí se na kopci nad Dolními Kounicemi, uprostřed vinic. V podzemí najdete sklep a nad ním vyvýšenou terasu s rozhledem do všech stran i na Pálavu. Na terase také probíhají svatební obřady.

Kapacita sklepa je 60 osob, kryté venkovní části 120 osob a v případě zájmu je možné navýšit kapacitu stany a terasou až na 200 hostů. Catering vám zajistí.

Webové stránky: https://sklepnavyhlidce.cz/

Fotografie z webu Sklep Na Vyhlídce

Vinařství Spielberg

Tohle vinařství se dá popsat jednoduše. Kousek toskánska na jižní moravě. Architekturou i přírodou. Dokonce i citrony jim rostou.

Webové stránky: https://www.spielberg.cz/

Fotografie z webu Vinařství Spielberg

Penzion Pastuška

Jižní Morava nejsou pouze moderní velká vinařství, ale i místa s tradiční atmosférou. Krásný příklad je Penzion Pastuška. Zrekonstruované venkovské stavení s uzavřenou zahradou, dvěma vinnými sklípky a restaurací.

Pastušku najdete ve vesnici Brod nad Dyjí, kousek od nádrže Vodní Mlýny v oblasti Pálavy. Jak už asi tušíte, majitelé jsou vinaři a rádi pro vaši svatbu připraví degustaci nebo jiné vinařské aktivity.

Penzion Pastuška pojme 80 svatebních hostů, v případě chladného počasí 50 hostů ve vnitřních prostorách. Nabízí také ubytování v 9 pokojích nebo apartmánech, s celkovou kapacitou 29 osob.

Inspirujte se svatbou Moniky a Romana, kterou najdete zde.

Webové stránky: https://pastuska.cz/

Vinařství Sonberk

O tomto vinařství už jste někdy asi slyšeli. A není divu. Vinařství Sonberk dělá výborná vína a zároveň sídlí na fantastickém místě. Na kopci u vesnice Popice, s dokonalým výhledem na blízkou Pálavu a okolní vinice. Pokud uspořádáte svůj den zde, budete mít svatbu s nejhezčím výhledem na Jižní Moravě.

Kromě skvělé lokace se Vinařství Sonberk pyšní i promyšlenou moderní architekturou. Budova vinařství přirozeně zdálky zapadá do okolí, teprve zblízka poznáte, jaká je to elegantní a moderní stavba. A mimochodem, díky prosklenému čelu budovy můžete sledovat kultovní obrysy Pálavy i během svatební hostiny.

Kapacita Vinařství Sonberk je 80 hostů ve vnitřních prostorách. Pokud se ale svatba odehrává venku, není počet hostů nijak omezen. Spolupracují také se svatební koordinátorkou, která vám může pomoct s plánováním.

Jedinou nevýhodou může být, že vinařství neposkytuje ubytování. V okolí naštěstí najdete spoustu hotelů a penzionů, které bez problémů ubytují veškeré svatební hosty.

Webové stránky: https://www.sonberk.cz/

Fotografie z webu Vinařství Sonberk

Samota Karlov

Jihomoravský kraj je na nádherná svatební místa štědrý. A zvlášť jimi nešetřil v Dolních Kounicích, kousek od Brna. Kromě výše zmíněného Sklepa Na Vyhlídce u nich najdete dvě (občas zaměňovaná) místa pro dokonalou svatbu. Jedno z nich je Samota Karlov a druhé Stodola v meruňkovém sadu, o které píšu níže.

Samota Karlov vznikla rekonstrukcí rozsáhlého selského stavení se stodolou. Hned u areálu se navíc nachází meruňkový sad, kde probíhají svatební obřady, a vinice. Díky svému odlehlému umístění zde navíc není problém s hlukem, což je velká výhoda.

Kromě příjemného areálu je plusem i nádherná příroda a místa v okolí. V Dolních Kounicích se nachází trosky kláštera Rosa Coeli, kde můžete vyfotit svatební fotky s atmosférou.

Kapacita stodoly na svatební hostinu je až 100 hostů a k ubytování je nachystáno 32 lůžek.

Nemají web ani Facebook. Kontakt na majitele se dá najít v diskuzi na Beremese.cz.

Stodola v meruňkovém sadu

Stodolu v meruňkovém sadu najdete na samotě u Dolních Kounic (nejbližší budova je Samota Karlov viz výše). Svatební stodola je postavena v rustikálním stylu, s použitím světlého dřeva a odhalených cihel. Součástí pozemku stodoly je i meruňkový sad, na jehož okraji se většinou konají svatební obřady. V okolí najdete nádhernou přírodu a místa na focení viz Samota Karlov výše. Jedinou nevýhodou Stodoly v meruňkovém sadu je nemožnost ubytování na místě.

Nemají webové stránky, pouze Facebook.

Stodola pod lesem

Nová svatební místo na rok 2024. Nachází se na samotě nedaleko Pohořelic a 35 minut jízdy od Brna. Moderní stodola je postavena v jednoduchém a světlém stylu a pojme až 100 hostů. Ubytování je možné v penzionu 400 metrů od stodoly.

Webové stránky: http://www.stodolapodlesem.cz/

Mohelenský dvůr

Restaurace s uzavřeným areálem, kde se budete cítit tak trochu jako na statku. I když je Mohelenský dvůr na kraji městyse Mohelno, máte zde naprosté soukromí a klid. A navíc je zde i spoustu místa na venkovní svatební obřad. Takže celý den uspořádáte na jednom místě.

A co se týče focení novomanželů, stačí utéct do uličky za areálem nebo do pár se metrů vzdálené Hadcové stepi.

Kapacita místa je až 140 hostů, z toho 90 uvnitř (zbytek pod zastřešenou terasou). Nabízí i ubytování pro 23 osob. Zařídí vám veškerý catering a mohou připravit i výzdobu. Svatební místo najdete těsně za hranicemi Jihomoravského kraje, 50 minut od Brna.

Inspirujte se svatbou Veroniky a Filipa, kterou najdete zde.

Webové stránky: https://www.restaurace-mohelenskydvur.cz/

Zámecký Mlýn Nejdek

Chcete mít svatbu na Jižní Moravě, ale vinice vás nelákají? Zámecký Mlýn Nejdek se nachází jen kousek od Lednicko-Valtického areálu na břehu Zámecké Dyje. A zámecký se nejmenuje jen tak pro nic za nic. Areál opravdu působí jako kombinace mlýna a zámku. Podobných míst moc nenajdete.

Vnitřní kapacita je až 100 osob. Takže když využijte i venkovní prostory, můžete zde uspořádat opravdu velkou svatbu. Součástí pronájmu je vždy ubytování na dvě noci až pro 22 osob. Zajišťují catering a mohou zajistit i další svatební dodavatele.

Webové stránky: https://www.zameckymlyn.cz/

Místo už máte. A co fotografa?
Místo už máte. 
A co fotografa?

Svatební místa Brno a okolí, Moravský kras

Statek Samsara

Pokud hledáte svatební místo v nádherné přírodě, nedaleko od Brna, je toto místo naprostá výhra. Statek Samsara je schovaný v kopcích u Blanska, s nádherným výhledem do údolí. A slovo statek v názvu není jen tak, v okolí penzionu se za ohradou prohání kozy, ovce a také lamy.

Původní statek je zrekonstruovaný a spojuje inspiraci horskými chatami s moderním designem. Nechybí ani wellness. Třešničkou na dortu je dokonale umístěná terasa, na které můžete během svatby sledovat západ slunce v údolí pod vámi.

Výborná gastronomie je samozřejmostí. Ubytovací kapacity jsou vhodné spíše pro střední svatby, penzion nabízí ubytování až pro 28 osob.

Díky výborné poloze v přírodě, je možné mít svatební obřad hned vedle statku, v nádherném sadu. A na focení novomanželů nemusíte o nic dál.

Inspirujte se svatbou Honzy s Luckou, kterou najdete zde.

Webové stránky: https://www.stateksamsara.cz/

Penzion Kůlna

Penzion Kůlna leží v srdci Moravského krasu, obklopen lesy a odlehlý od okolní civilizace. Při svatbě si tak užijete naprostý klid (bez omezení hluku při svatební párty) v nedaleké vzdálenosti od Blanska nebo Brna.

Penzion vznikl rekonstrukcí stavení lesních dělníků v čistém skandinávské stylu. A les hraje v architektonickém zpracování budovy velkou roli – ze dřeva je zhotovena celá fasáda.

Uspořádáte zde svatbu až pro 80 osob. Ubytování nabízí v osmi tematických pokojích, s kapacitou 27 lůžek. Samozřejmě zde výborně vaří a svatební catering vám rádi nachystají.

Webové stránky: https://kulna-jedovnice.cz/

Inspirujte se svatbou Evy a Zdeňka, kterou najdete zde.

Stodola Rudice

Velký statek se zahradou a tradiční atmosférou. Taková je svatební Stodola Rudice. Najdete ji ve vesnici Rudice, kousek od Blanska a Brna, uprostřed Moravského krasu.

Kromě hlavní budovy se v areálu nachází i stodola, louka, bazén, vinný sklep a zastřešené atrium. Areál je skutečně rozsáhlý, takže zde můžete bez problému uspořádat i větší svatbu. Stodola Rudice také nabízí ubytování v 5 ložnicích, s kapacitou až 20 lůžek.

Jedinou nevýhodou může být umístění ve vesnici, kvůli kterému musíte ve 22 hodin přesunout hudbu dovnitř.

Inspirujte se svatbou Dominiky a Kuby, kterou najdete zde.

Webové stránky: https://www.stodolarudice.cz/

U srubu

Místo na svatbu kousek od Boskovic. Jak název napovídá, budova je postavena především z dřevěných prvků a kamene. Výhodou je umístění na samotě, a tedy žádné omezení hluku. Skvělý je i výhled z místa na svatební obřad.

Součástí areálu je restaurace, která vám zajistí catering. Vnitřní kapacita je 60 osob, při využití venkovních prostor můžete uspořádat svatbu až pro 100 hostů. Kromě toho je zde ubytovací kapacita 32 lůžek.

Webové stránky: http://www.usrubu.cz/

Kamjinam

Pokud chcete svoji svatbu uspořádat v Brně, je areál restaurace Kamjinam ideální místo. Najdete ho na okraji Brna, v městské části Bystrc.

Celý uzavřený areál je postaven v moderním stylu a dominují mu dřevěné prvky. Venku najdete také nádherně nasvícené místo pro tanec a velkou pergolu, pod kterou se v případě špatného počasí můžete schovat. Velkou výhodou Kamjinam je gastronomie, kterou mají opravdu na úrovni.

Venkovní kapacita Kamjinam je 110 svatebních hostů. Pokud byste využili pouze vnitřní prostory, je kapacita omezena na 40 osob.

Inspirujte se svatbou Kamila a Zuzany, kterou najdete zde.

Webové stránky: https://www.kamjinam.cz/

Zámecká Oranžerie Habrovany

Originální budova zámeckého skleníku na břehu rybníka. Už podle názvu tady rostlinám opravdu neuniknete. Oranžerie je umístěna v krásném parku a uvnitř je skutečně plná zeleně.

Můžete zde uspořádat celý svatební den, až pro 120 osob. Díky rozdělení na dva salonky ale není problém uspořádat svatbu i malou.

V případě pronájmu požadují využití místního cateringu (který je dle mých zkušeností skvělý). Jedinou nevýhodou může být nemožnost ubytování na místě.

Webové stránky: https://zamecka-oranzerie.cz/svatby/

Místo už máte. A co fotografa?
Místo už máte. 
A co fotografa?

Svatební místa Olomoucký kraj

Náš Mlýn

Tohle svatební místo na samotě, kousek od Olomouce, je opravdu jedinečné. Hlavním konceptem je propojení přírody a architektury. Původní mlýn majitelé zrekonstruovali a rozšířili, za použití přírodních, a především dřevěných materiálů. Má to prostě atmosféru jako ze Skandinávie.

Motto majitelů je zpomalit, a proto prostory vždy poskytnou svatebčanům na 3 dny. Tak abyste měli čas si je užít.

Svatbu zde uspořádáte bez problémů pro 80 hostů, v chladných měsících pak pro 60. K ubytování je v areálu mlýna postaveno 7 dřevěných domků, vždy pro dva hosty. Je také možné využít apartmán v hlavním domě.

Catering a svatební výzdobu Náš Mlýn nenabízí, ale rádi vám doporučí spolehlivé dodavatele z okolí.

Webové stránky: https://nasmlyn.com/

Boutique Hotel Herbarium

Jak už název napovídá, je tento zážitkový hotel inspirován rostlinami a zelení. Tu zde najdete opravdu všude, dokonce i v podobě živých stěn nebo kapradinových stropů. K hotelu přiléhá kouzelná zahrada, kde najdete i taneční parket a gril. A i když je toto svatební místo u centra Olomouce, je zde dokonalý klid.

Svatbu zde můžete uspořádat až pro 80 hostů, s ubytovací kapacitou 15 osob v 6 pokojích. Hotel Herbarium vám zajistí catering a mohou zajistit i výzdobu a ostatní svatební dodavatele.

Webové stránky: https://www.herbariumhotel.cz/

Fotografie z webu Boutique Hotel Herbarium

Stodola Prost

Není stodola jako stodola. Toto moderní svatební místo kousek za Olomoucí patří k těm nejhezčím stodolám v Česku. Výrazným prvkem jsou kameny, kterými je obložena velká část prostoru (zvenku i zevnitř). Díky nim místo působí skutečně reprezentativně. Dominantou hlavního sálu je pak velký krb.

Stodolu Prost najdete v polích za vesnicí Březové, kousek od lesa a zatopené pískovny Náklo.

Pronájem místa je vždy na tři dny, včetně ubytování s kapacitou 28 osob v 9 pokojích. Celková vnitřní kapacita stodoly je 110 osob. Co se týče dodavatelů a cateringu, je vše na vás, bez omezení.

Webové stránky: https://www.stodolaprost.cz/

Fotografie z webu Stodoly Prost

Lichtensteinská stodola

Kousek za Olomoucí, v přírodě na kraji lesa najdete svatební místo, které jako by vypadlo z pohádky. Lichtensteinská stodola byla původně součást hájenky, po rekonstrukci se z ní stalo útulné venkovské ubytování. Odhalené cihlové zdivo, dřevěné prvky a nádherná rozkvetlá zahrádka. Hned za vstupní brankou pak najdete les, kde se můžete ztratit na procházce nebo ho můžete využít na svatební focení.

Lichtensteinská stodola je vhodná pro menší svatby, vnitřní prostory pojmou okolo 30 hostů. Nabízí také ubytování pro 6 osob. A pokud budete mít zájem, majitelka vám ráda připraví i svatební dekorace na míru.

Webové stránky: https://www.lichtensteinskastodola.cz/

Long Story Short

Cihlová pevnost ze 17. století porostlá břečťanem, v romantickém centru Olomouce. Nadčasový světlý interiér s designovým nábytkem a podmanivou atmosférou.

Zní to zajímavě, že? Tento projekt je opravdu unikátní. V jedné budově kombinuje hostel, privátní pokoje, restauraci, bar, pekárnu, prostornou terasu, a dokonce i coworking.

Pokud hledáte netradiční svatební místo, neváhejte. A jako bonus tady dokonale vaří a pečou.

Webové stránky: https://www.longstoryshort.cz/

Fotografie z webu Long Story Short

Dům U Parku

Elegantní palácový dům u centra Olomouce. V citlivě zrekonstruované budově se nachází společenský sál, kde je možné uspořádat i opravdu velikou svatbu. Kromě sálu je možné využít i terasu a dvůr. Ubytování na místě sice není, ale vzhledem k lokaci není problém zajistit ubytování v okolí.

Svatební místo vám může zařídit catering, koordinaci svatby i veškeré další dodavatele.

Webové stránky: https://www.dumuparku.cz/

Místo už máte. A co fotografa?
Místo už máte. 
A co fotografa?

Svatební místa Zlínský kraj (Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín)

Dvůr Honětice

Rekonstruovaná zemědělská usedlost na venkově, s toskánskou atmosférou. Penzion Dvůr Honětice svůj původ nezapře, a tak se kolem něj stále pasou ovce, koně a další zvířata. V rozsáhlém areálu najdete také přírodní koupací biotop s venkovním barem, který je naprosto ideální pro letní svatby. Třešničkou na dortu je umístění napůl cesty mezi Brnem a Zlínem.

Provozovatelé vám rádi zajistí vše potřebné pro vaši svatbu, ať je to catering, svatební výzdoba, stany nebo hudba. Při využití venkovních prostor ve Dvoře Honětice uspořádáte svatbu až pro 160 osob, v chladných měsících ve vnitřních prostorách pouze pro 36 svatebčanů.

Ubytování nabízí penzion v 5 pokojích až pro 25 osob. V případně nutnosti je možnost využít ubytování v jejich kempu (který je součástí Dvora Honětice). Ten nabízí dvě čtyřlůžkové chatky a možnost postavení stanů či karavanů.

Webové stránky: https://dvurhonetice.cz/

svatba Honětice Morava
Fotografie Dvora Honětice od mého kolegy a kamaráda Matouše Coufala

Králikův mlýn

Zrekonstruovaný mlýn se stodolou a ovocným sadem. Zní to dobře? Taky si myslím. Pokud plánujete svatbu v rustikálním stylu a hledáte místo s atmosférou, může být Králikův mlýn volba pro vás. Areál mlýna navíc leží na půl cesty mezi Vyškovem a Kroměříží, takže i z Brna je to kousek.

Králikův mlýn je vhodný i pro střední až větší svatby, jelikož pojme až 100 hostů. Místo také disponuje vlastními koordinátorkami, které mohou zařídit vše potřebné.

Nevýhodou Králikova mlýna je, že nenabízí ubytování (to by se ale od sezóny 2024 mělo změnit). Jediná možnost přespání na místě je v nádherném beduínském stanu pro dvě osoby.

Webové stránky: http://kralikuvmlyn.com/

Penzion Zikmundov

Penzion Zikmundov najdete na samotě, uprostřed hlubokých lesů v přírodním parku Chřiby. Rekonstrukcí původního statku zde vznikl penzion, který kombinuje původní styl a moderní minimalistický design.

Motto penzionu je zpomalit, odpojit se a užít si oázu klidu okolo. K tomu vám pomůže i venkovní bazén a sauna, kterou na Zikmundově disponují. Kromě skvělého zázemí se během svatby můžete spolehnout i na kvalitní catering, který vám rádi nachystají.

Co se týče kapacit, penzion disponuje 9 tematickými pokoji, s celkovou kapacitou 19 lůžek. Pokud by vám to nestačilo, v okolí najdete dostatek penzionů a hotelů, kde můžete zbylé svatební hosty ubytovat (a Penzion Zikmundov vám může zařídit i převoz hostů). Prostě ideální svatební místo poblíž Uherského Hradiště.

Webové stránky: https://zikmundov.cz/

Fotografie z webu Penzionu Zikmundov

Dohnalův mlýn

Hledáte rustikální svatební místo, kde můžete pařit celou noc a nebudete nikoho rušit? Tady by se vám mohlo líbit. Dohnalův mlýn najdete na samotě, v přírodě nedaleko Uherského Hradiště a Kroměříže.

Součástí areálu je stodola, historická budova mlýna a rybník s molem. Vnitřní kapacita stodoly je 80 osob, ale je možné zajistit párty stany a kapacitu tak rozšířit. Na místě je také možné ubytovat až 12 hostů v pokojích. Nebo využít okolní plochy k rozložení stanů. Prostě ideální místo na pořádnou punkovou párty pro spoustu přátel.

Pronájem mlýna je vždy na celý víkend, takže se nemusíte bát, že byste neměli čas na přípravy a úklid.

Webové stránky: https://www.dohnaluvmlyn.cz/

Fotografie z webu Dohnalův mlýn
Místo už máte. A co fotografa?
Místo už máte. 
A co fotografa?

Mohlo by vás také zajímat