fbpx

Jak vybrat svatebního fotografa

Tak, jste zasnoubení a spadli jste po hlavě do plánování svatby. Už máte asi vybraný termín, rezervované svatební místo a dostáváte se ke svatebním dodavatelům. Ze zkušeností nevěst vím, že výběr fotografa může být oříšek, a proto vám dnes poradím jak na to. Spoiler alert: nemusí to být zas tak složité.

Kdy začít hledat

Dřív, než si myslíte. Alespoň ve většině případů. Nejlépe hned potom co máte termín svatby. Jestli plánujete sobotní svatbu v květnu až září, začněte klidně hledat i rok dopředu. Kalendáře kvalitních fotografů se většinou zaplní velmi rychle, takže na nic nečekejte. Mohlo by se vám také stát, že nikdo z fotografů, jejichž práce se vám líbí, nemá volno.

Pokud je váš termín v méně vytížený den, třeba letní pátek, většinou stačí hledat o něco později. Pokud však chcete mít jistotu, začal bych nejpozději 9 měsíců před svatbou.

Poslední kategorií termínů jsou ty mimo svatební sezónu (tedy od října do dubna) a taky jiné svatební dny než pátek a sobota. Jestli je to váš případ, nebál bych se hledat fotografa i půl roku dopředu.

Platí ale zlaté pravidlo. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Pokud skutečně chcete konkrétního fotografa, rezervujte si ho co nejdříve.

Pozn. Pokud sháníte fotografa na poslední chvíli nevzdávejte to. Zkuste poptat i fotografa, který má běžně plno na rok dopředu. Stává se, že některý termín se fotografovi uvolní i měsíc před svatbou.

COVID-19 DISCLAIMERmomentálně je situace velice odlišná, většina fotografů má stále volné termíny. Vypadá to, že letos (2021) se budou často řešit svatby na poslední chvíli.

Jak vybrat svatebního fotografa

První krok je jasný. Googlit. Jakmile začnete, zjistíte, že svatebních fotografů je nepřeberné množství. Mimochodem k tomu googlení, doporučuji neskončit na první straně výsledků, ale trošku zapátrat. Můžete se podívat i na weby jako je MyWed.com.

Máte vyhledáno? Je čas začít vybírat. Dal jsem dohromady 5 kritérií podle nichž byste si měli vybrat.

Styl fotografií a přístup k focení

Když budete procházet jednotlivé fotografy (nebo jejich fotky na Instagramu a Pinterestu), sami asi poznáte, co se vám líbí. Zvláště styl úpravy fotografií. Jednoduše víte, jestli se vám líbí např. tmavé kontrastní fotky nebo světlé pastelové. Důležité je ale vybrat správně fotografa také podle jeho přístupu k focení celého dne.

Každý fotograf má svůj specifický přístup, ale obecně by to šlo rozdělit takto:

Aranžovaná (tradiční) fotografie – Fotograf zasahuje organizuje dění okolo. Fotky jsou velmi formální a pózované.

Dokumentární fotografie – Fotograf pouze zachycuje, co se děje okolo a snaží se splynout s davem, aby zachytil co nejvíce emocí. Nesnaží se fotky příliš stylizovat ani přikrášlovat.

Umělecká (kreativní) reportáž – Fotograf se snaží netradičně a originálně zachytit co se děje okolo něj. Jde o určitou kombinaci předchozích prvků. Velká část je dokumentárně laděná, ale občas fotograf do dění zasáhne. K tomuto směru se přikláním já.

Svatební hostina na svatbě na statku Orlické hory

Profesionalita fotografa

Na internetu je plno lidí, kteří si říkají profesionální svatební fotograf. Pravda je bohužel to, že ne každý na tomu má právo. A proto byste si měli fotografa trošku prověřit.

Nejdůležitější je kvalita fotografií. Pokud se Vám zalíbily fotky na webu, ale nejste si jistí, napište fotografovi o celou svatební galerii. Teprve v ní uvidíte kompletní produkt, který od fotografa (pravděpodobně v obdobné kvalitě) dostanete.

Kromě galerie se podívejte i na recenze fotografa na Google či na Facebooku. Nebo se zeptejte osobně na zkušenost někoho, komu fotil svatbu.

Profesionalitu poznáte taky z komunikace. Kvalitní fotograf se vás bude ptát na různé detaily o svatbě, rád se s vámi podělí o své zkušenosti či poradí, jak naplánovat co nejlépe harmonogram. Prostě bude mít přehled.

Není také na škodu se zeptat, jak zálohuje fotky ze svatebního dne (většina profíků má ve foťáku dvě SD karty) a jestli má záložní foťák. Náhody jsou blbec a o fotky ze svatby přijít asi nechcete.

Každý dobrý fotograf se s vámi taky bude chtít před svatbou potkat nebo si aspoň zavolat na Zoomu.

Ženich a nevěsta se fotí přihlížejícím stádem krav Orlické hory Kunvald

Cena

Asi zhruba tušíte, kolik jste ochotni za fotografie zaplatit. Stejně ale radím, nemějte cenu na prvním místě. Prvně si vyberte fotografa, jehož práce se vám zamlouvá, až potom zjišťujte cenu.

Fotky je téměř to jediné, co vám ze svatby zůstane a nevyplatí se šetřit.

Obecně se ceny pohybují mezi 10 000 Kč a 50 000 Kč. V té nejnižší cenové kategorii se pohybují začátečníci, kteří často nemají zkušenosti a vybavení na profesionální úrovni. Okolo 20 000 Kč už většinou dostanete krásné fotky od profesionálů.

Fotografové s cenovkou nad 35 000 Kč jsou většinou dlouholetí matadoři, kteří se stali oborovými „hvězdami“ a mohou si tak účtovat vyšší ceny.

Možná se Vám zdají ceny za fotografování svatebního dne vysoké. Je ale potřeba vzít v potaz, že po započítání úpravy fotografií a další práce s tím spojené, může jedna svatba vzít fotografovi zhruba týden práce. Každý fotograf navíc používá velmi drahou fototechniku, software, platí auto, daně atd.

Svatební fotograf Filip Žitný fotí novomanžele, behind the scenes

Rozsah služeb

Pokud máte několik kandidátů, můžete si je porovnat i podle rozsahu nabízených služeb. To, že jeden nabízí více služeb než druhý, ale nemusí být nutně výhoda. Promyslete si, co od fotografa chcete a podle toho vybírejte.

Podívejte se na počet hodin na svatbě, počet dodaných fotek, kdy dostanete celou galerii, jestli dostanete nějakou ukázku fotek hned po svatbě a jestli je v balíčku i nějaký fyzický produkt. Důležitá pro vás může být i možnost dokoupení fotoknihy nebo jiného tisku. A nezapomínejme na předsvatební focení.

Osobnost fotografa

Poslední, ale velice důležité kritérium. S fotografem trávíte na svatbě hodně času. Pokud si nesednete, tak to bude hooodně času, který si neužijete. Pokud můžete, tak se s fotografem potkejte před svatbou nebo si zavolejte na Zoomu. Prostě se trošku poznejte, abyste věděli, že jste pro sebe navzájem správná volba.

Gratulace novomanželům po svatbě Vysočina

Shrnutí

Pokud jste to dočetli až sem, gratuluji. Výběr fotografa pro vás bude hračka. A s prohlížením fotek můžete začít klidně tady.

A nezapomeňte sdílet. Vaše kamarádky si taky zaslouží vědět, jak vybrat svatebního fotografa.

další

Proč mít předsvatební focení