4 tipy k plánování svatebního dne

Jestli právě plánujete svatební den, jsem si jistý, že už jste pročetli desítky článků na toto téma. Proto jsem do tohoto příspěvku jsem napsal čtyři rady, které jsou v nich často opomenuty.

Vyhněte se ostrému slunci během obřadu

Tento tip je určený především pro letní svatby. Tradiční čas svatebního obřadu je u Česku v 11 nebo 12 hodin. V tomto ohledu nám zvyklosti moc nepomáhají, protože stát ve 30 °C na poledním slunci není příjemné pro nikoho. A z hlediska fotografa to také není ideální. Ostré světlo vytváří stíny na obličejích a kazí tím vaše fotografie. Jak to vyřešit?

Možnosti jsou dvě. První je velmi jednoduchá. Stačí přesunout svatební obřad na čas, kdy sluníčko tolik nesvítí. Třeba na 16 hodinu nebo i později. Hned vás možná napadá, že to není možné. Že se nestihne naplánovaný program. Stačí ale trochu změnit harmonogram a je to hračka. Hostinu si můžete dát už před obřadem, po obřadu rozkrojíte dort a můžete odstartovat párty.

Pokud Vám takový harmonogram nesedí a obřad chcete okolo poledne, přichází druhá varianta. A ta je schovat se do stínu. Nebude vám takové horko a prospěje to i fotografiím.

Jestli máte tu možnost, vyberte si místo třeba pod stromy nebo v nějakém interiéru. Je důležité, aby stín byl dostatečně velký pro všechny. Pro Vás i pro hosty. Pokud bude např. ženich ve stínu a nevěsta ne, ženich bude na fotkách velmi tmavý a není možné s tím mnoho udělat.

Svatební obřad ve stínu stromů | Statek Samsara | svatební fotograf Brno

Vyberte místo, kde zůstanete celý svatební den

Přípravy na doma, obřad v kostele, hostina v restauraci a focení někde v přírodě. Tak vypadá spoustu českých svateb. A teď si představte, kolik času strávíte přesuny z místa na místo. Zvlášť když při každém přesunu čekáte na všechny svatební hosty.

Svatební den byste si měli užít s přáteli a rodinou, ne ho trávit za volantem. Proto doporučuji vybrat jedno místo, kde zvládnete všechno. Od příprav po párty. A když vyberete dobře, tak ani na focení nemusíte chodit daleko.

PRO TIP: Někdy může být složité najít oddávajícího v dané lokalitě. Vyřešit se to dá snadno. Stačí se formálně vzít předem na úřadě a během svatebního dne mít jen „falešný obřad“. A oddat vás pak může třeba i kamarád.

Svatební focení na konci svatebního dne, západ slunce | svatební fotograf Brno

Sežeňte si svatebního koordinátora

A tím nutně nemyslím profesionála. Stačí kdokoliv z kamarádů, kdo má zvučný hlas. Když hosté přijedou na svatbu a nikdo jim nedá instrukce, jednoduše naberete zpoždění už před obřadem.

S koordinátorem budete mít vše výrazně jednodušší. Hosté budou vědět kde mají být, co mají dělat a vyhnete se tradičnímu svatebnímu zpoždění. Výhra pro všechny.

Svatební den koordinátor | svatební fotograf Brno

Zakažte hostům fotit

Je to moc tvrdé? Tak zakažte aspoň foťáky. Stává se, že se vyrojí několik hostů se zrcadlovkami a celý den se snaží získat co nejlepší záběry. To samo o sobě není špatné, často to ale pokazí fotky profesionálnímu fotografovi a kameramanovi.

Hosté se snaží dostat blíž pro lepší fotku, a přitom stojí fotografovi v jeho záběru. Nebo používají blesky a zkazí kameramanovi celý záběr. Během skupinových fotek se často stává, že si někdo z hostů chce taky vyfotit skupinky. To znamená, že půlka očí kouká do jednoho foťáku a půlka do druhého. Vše trvá dvakrát déle a fotky nemusí dopadnout dobře.

Pokud chcete mít co nejlepší fotky a zároveň hladký průběh dne, doporučuji říct hostům ať nefotí. Nebo ať fotí ze svého místa. Ocení to fotograf, a nakonec i vy.

Svatební fotograf Brno | focení skupinek svatební den

Závěr

Doufám, že pro vás tipy byly užitečné. A pokud mých tipů ještě nemáte dost, přečtěte si i tyto.

další

Jak mít co nejlepší fotky ze svatebních příprav